slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Türkiye'deki Tüm Yunus Parklarının Kapatılması İçin Dilekçe - Petition to Shut Down All Dolphin Parks in Turkey

Türkiye'deki Tüm Yunus Parklarının Kapatılması İçin Dilekçe

Petition to Shut Down All Dolphin Parks in Turkey

Pzt, 08/11/2010 - 16:00 tarihinde Yunuslara Özgürlük gönderdi

(English below)

T.C. BAŞBAKANLIĞI'NA,

Ülkemizde 9 farklı tesiste süregelen deniz memelilerinin esaretinin sonlandırılmasını istiyoruz.

  • Yunuslar, balinalar, denizaslanları, foklar ve morslar ülkemizde avlanması yasak türler arasındadır, esaret altında tutulmaları ve ticari amaçlarla kullanılmaları Türkiye’nin de taraf olduğu BERN Sözleşmesi (Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi) gereğince yasaktır.

  • Söz konusu tesislerde “yunus terapisi” adı altında; hiçbir bilimsel temele dayanmayan teknikler ile engelli çocukların ailelerinin paraları ve umutları sömürülmektedir. “Yunus terapisi” adlı yöntemin hiçbir geçerliliğinin olamayacağı uzmanlar tarafından ispatlanmıştır.

  • Yunus parklarında çocuklarımıza; empati yoksunu, çağdışı bir eğlence anlayışı aşılanmaktadır. Çocuklar, esaret altında doğal ortamlarından ve doğal davranışlarından çok uzak olan bu deniz canlılarını yanlış tanımakta, kirli bir ticarete alet olmaktadır.

  • Yunuslar, balinalar, denizaslanları, foklar, morslar ve köpekbalıkları... havuzlara değil sonsuz okyanuslara aittir. Esaret altında büyük acılar çeker ve nihayetinde acı içinde ölürler.

  • Deniz memelileri ile yoğun dışkı bulunduran havuzlarda yüzmek insan sağlığı açısından da çok tehlikelidir. Ülkemizde, insanlardan yunuslara, yunuslardan insanlara geçerek bulaşabilecek çok ciddi hastalıklar gözardı edilmektedir.

  • Ölü balıklar arasında sakinleştiriciler ve stres kaynaklı ülser nedeniyle haplar yutturulan bu deniz memelileri, esaretin fiziksel ve psikolojik olumsuz etkileri nedeniyle, 70'lerden bu yana ABD ve Avrupa'daki tesislerde 70'in üzerinde balina/yunus ölümünün yanı sıra ziyaretçi/eğitmen kaza ve ölümlerine neden olmuştur.

  • Deniz memelilerinin yunus parkları için tutsak edilmesinin ardında kanlı bir yakalama sektörü vardır. Ülkemizdeki tüm yunus parkları, Japonya’da her yıl 23 bin yunusun ölümü ile sonlanan kanlı yakalama-avlama sektörüne maddi kaynak oluşturmakta, ağırlıklı olarak Ukrayna ve Rusya'dan deniz memelisi ticaretinin önünü açmaktadır.

    Yukarıda sıraladığımız tüm bu nedenler doğrultusunda, ülkemizdeki yunus gösteri ve terapi merkezlerinin kapatılmasını, yenilerinin açılmamasını ve bu parklarda esarete mahkum edilmiş tüm canlıların -uzun süreli esaretlerde ve/veya gereklilik tespit edildigi durumlarda, uygun sartlarda ve uzmanlar esliğinde rehabilite edildikten sonra- ait oldukları sonsuz okyanuslara geri bırakılmasını talep ediyoruz. Rehabilitasyon şansı olmayanların ise, belirlenebilecek ve Doğu Akdeniz ülkelerine örnek olabilecek bir deniz koruma alanında ömürlerinin sonuna kadar insanları eğlendirmeye zorlanmadan, insan etkilerinden uzak bir şekilde hayatlarını geçirmelerini talep ediyoruz.

 

TO THE TURKISH REPUBLIC PRIME MINISTRY,

We are asking the captivity of marine mammals that has been going on in 9 different facilities in our country to be ended.

- Dolphins, whales, sea lions, seals and walruses are among the species which are forbidden to hunt. Holding them under captivity and using for commercial purposes is a violation of the Bern Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats, which is also signed by Turkey.

- In these afore mentioned facilities, wealth and hopes of families with handicapped children are being exploited via so-called "dolphin assisted therapy", using techniques which aren't based on any exact scientific findings worlwide. The so-called benefits of "dolphin assisted therapy" technique on handicapped children have been refuted by experts.

- In dolphin parks, an outdated sense of entertainment which lacks empathy is imposed to our children. These captive marine animals, far away from their natural habitats and natural behavior, are misrepresented to our children who eventually become part of this dirty commerce.

- Dolphins, whales, sea lions, seals, walruses and sharks do not belong in the pools, but in the unbounded oceans. In captivity, they suffer great pain and eventually they die in great pain.

- Swimming with marine mammals in pools containing heavy amounts of feces is verydangerous for human health. In our country, the possibility of very serious diseases which can evolve into other diseases after passing from humans to dolphins or from dolphins to humans is disregarded.

- There is a muderous hunt-capture sector behind the captivity of marine mammals in dolphin parks. All the dolphin parks in our country are financially supporting the cruel drive hunt sector which leads to the death of 23 thousand dolphins every year in Japan.

In accordance with all the reasons listed above, we are asking for all the dolphin parks in our country to be shut down and all the captive animals held in these facilities - in long term captivities and/or when necessary, after having been rehabilitated under appropriate conditions and by experts- to be returned to the unbounded oceans where they actually belong to.

http://yunuslaraozgurluk.com/imzala-yunus-parklari-kapatilsin

(Çeviri / Translation: Ümmühan Akbay)

Bir imza da siz verin!
Kampanyamız hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız kutucuğu işaretleyiniz.

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png