slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

SeaWorld'ün Sonu

SeaWorld artık hepimizin bildiğimiz gibi sona yaklaştı. Bu artık sadece bir an meselesi. Şirket batmak üzere. Nedeni açık:

1. SeaWorld "markası" artık lekelendi, hatta zehirlendi. Sayıları gün geçtikçe artan duyarlı insanların gözünde balinalara yapılan işkencenin temsilcisi durumuna geldi. Eğer balinaları seviyorsanız (kim sevmez ki?) SeaWorld'ü sevmiyorsunuz demektir.

2. Wall Street de şirkete cephe almış durumda. Şirketin hisseleri geçen yıl %45 oranında düştü ve 1.6 milyar dolar değer kaybetti. Bazen belediyelere karşı mücadele edebilirsiniz ama Wall Street’e karşı mücadele etmek imkansızdır. Bugün artık Wall Street de SeaWorld’ü gözden çıkarmış durumda.

3. 2014'ün ilk 6 ayında tüketicilerin SeaWorld ziyaretleri %4.3'ü aşan oranda düştü. Bu sürekli böyle devam edecek çünkü bir firmadan bir kez uzaklaşan müşteriler genelde geri dönmezler.

4. İnternet de SeaWorld’e sırtını dönmüş durumda. Blackfish, The Oceanic Preservation Society (Okyanus Koruma Topluluğu), Dodo, Change.org'un 100.000’i aşkın kullanıcısı ve birçok internet sitesi aktif bir biçimde SeaWorld’ün hayvanlara kötü davranmasına karşı kampanya yürütüyorlar. Açık seçik görülüyor ki SeaWorld bunun altından kalkamaz.

5. SeaWorld 1, 2, 3 ve 4. maddedeki durumların hiçbiri ile başedecek becerisi olmadığını ispatladı. En ufak bir kurtuluş yolları yok.

Bu şekilde çalışmaya devam etmesi çözüm değil. Hisseleri tek haneli rakamlara düşmeye devam ettikçe ve piyasa değeri artık sürdürülemez duruma gelinceye kadar SeaWorld birkaç yıl daha tutunabilir. Ya da SeaWorld yöneticileri ve yatırımcıları reset tuşuna basabilirler. Tutsak balinalar için daha iyi bir yaşam sağlanması için bir program başlatabilir ve bunun dünya çapında liderliğini yapabilirler. Hayvanları koruma konusunda dünyada sembol olabilirler. Böylelikle markalarını ve şirketlerini korumuş olurlar. O su depoları için daha uygun bir kullanım alanı bulabileceklerine eminim.

Kaynak: Kenneth Lerer, Huffingtonpost.com

Fotoğraf: NYdailynews

Çeviri: Rıfat Tüllüce

Düzenleme: Yunuslara Özgürlük Platformu

18.08.2014


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png