slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Vahşi yaşam parkındaki tutsak deniz aslanı çocuğa saldırdı

Tenerife Vahşi Yaşam Parkı'nda genç bir tatilciye saldıran deniz aslanının haberi İngiliz ve İspanyol gazetelerinde yerini aldı.

Ronnie Green adlı tatilci Los Cristianos'un dışında bulunan Jungle Park'ı ziyaret ederek 10. yaş gününü kutluyordu. Ebeveynlerinin çaresizce camın arkasından baktığı sırada saldırganlaşan deniz aslanı çocuğun bacağından bir et parçası kopardı. Bundan hemen önce Ronnie deniz aslanlarıyla burun sürtüştürerek "hayatının anı"nı yaşıyordu. Annesi Vanessa, açıklamasında onun ve kocasının saldırı sırasında yaşadıkları korkuyu şu sözlerle aktardı: "Deniz aslanı yüzüne veya boynuna saldırsaydı kimbilir ne olacaktı. Oğlum çok şanslıydı."

Vanessa, hayvanat bahçesi personelinin yeterli yardımı yapmamasından kaynaklanan hayal kırıklığının ayrıntılarını Daily Mirror'a anlattı. Bacağındaki kanlı ve açık yaranın temizlenmesi ve tedavi edilmesi için taksiyle yakınlardaki hastaneye götürülen Ronnie, eve döndüğü günden beri düzenli tedavi görüyor.

Tenerife'teki Loro Parque Hayvanat Bahçesi'nde bir eğitmenin ölümüyle sonuçlanan katil balina saldırısından beş yıl sonra gazetelere manşet olan bu kaza, tutsak edilmiş deniz hayvanlarıyla yüzme imkanı sağlayan tatil yerlerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini hatırlattı. 

05.05.2015 

Çeviri: Elif Karadeniz

Kaynak: Island Connections & Daily Mirror

İlgili Yazılar

"Bu hayvanları kendi eğlencemiz için boyunduruk altına aldığımızda ve esarete karşı direnişlerini sürekli olarak görmezden geldiğimizde bu, onlarınkinden çok bizim zekamız hakkında bir şeyler söylüyor."

Kaza ve Ölümler: Deniz Memelilerinin Esaret Altında Oluşturdukları Tehditlerin Kronolojisi

* Yunus Çocuğun Elini Böyle Isırdı

* Ölümcül Kazalar: Deniz Parklarındaki Yakın Gerçek 

* Uzmanlar ve Doktorlar Konuştu: Yunus Terapisi Yasaklanmalıdır

* Yunus Çocuğu Isırdı, Eğitmen Yaralandı

Bu hayvanların özgürce yaşam hakkını ellerinden aldığımız gibi onları ömür boyu ailelerinden ve doğal ortamlarından uzak kafeslerle çevrili alanlarda hapsetme yetkisini kendimizde görüyoruz. 

Peki ülser hapları ve sakinleştiricilerle bastırılan, tutsak hayvanların bir türlü kurtulamadıkları tüm bu stres ve çaresizlik hissi sonucunda yaşananlar kimin suçu? Pek tabii ki esaret endüstrisini türlü yalanlarla sürdüren hayvan tüccarlarının ve bu hak ihlallerine "dur" demeyen politikacıların... 

Oysa medyaya yansıyan bu tür kaza ve ölüm vakaları, "hayvanları kendi eğlencemiz için boyunduruk altına aldığımızda ve esarete karşı direnişlerini sürekli olarak görmezden geldiğimizde" ortaya çıkıyor ve "bu, onlarınkinden çok bizim zekâmız hakkında bir şeyler söylüyor."

Yunuslara Özgürlük Platformu

 

DEUTSCHE

Der englischen Jung's Seelöweschreck in Tenerife macht UK und Spanisch Schlagzeilen. Der Fall des junge Urlaubers wer bei einer Seelöwe angegrifft wurde in Tenerife wildlife Park ersetzt sich in englischer Zeitungen.

Ronnie Green ferierte sein 10te Geburtstag in einem Jungle Park außerlich Los Cristianos . Er lebte "Zeit seines Lebens" bei berühren Nasen mit dem Seelöwe bevor der Seelöwe schimpft und reißt einen Fleschstück weg von seinem Bein während seine Eltern ihn durch die Fensterscheibe hilflos schauen. Seine Mutter Vanessa nennt in viele İnterviewen wie sie und ihr Ehemann der großeste Angst während der Angriff hattet. "Gott weißt was würde passieren ob der Seelöwe auf seinem Gesicht oder Hals losging war. Er hattet viel Glück."sagt Vanessa the Daily Mirror, noch nachtragen dass sie nicht zufrieden mit der ungenügenden Hilfe der Zoopersonelen ist. Das arme Kind wurde mit einem Taxi zu dem nächste Krankenhaus genommen, um die offene, blutige Wunde in seinem Bein zu putzen und behandeln. Er erhaltet Folgebehandlung seit er zu Hause zurückgegangen ist. Die schlagzeilicher Erlebnis, der nur 5 Jahre nach dem Tod des Trainers wegen der Mörderwahl in Tenerife's Loro Parque Zoo stattgefunden hat, lass uns nochmal denken über die Ferienplätze die man mit fazsinierenden Seetieren schwimmen können.

Çeviri: Elif Karadeniz

 

FRANÇAİS

La peur d'enfant anglais d'otarie a fait les titre dans UK et Espagne. Le cas de jeune anglais vacancièr qui a été attaqué par une otarie dans Tenerife wildlife Parque a présenté dans les articles en Angleterre.

Ronnie Green célèbra son 10ixième anniversaire dans une Jungle Parque extérieur de Los Cristanos. Il vivra "le meilleur moment de son vit" touchant son nez avec l'otarie jusque avant d'elle est devenue fachée et a déchiré une grosse morceau de chair de sa jambe pendant ses parents regarde lui désespérément derrière d'un fenêtre verre. Sa mère Vanessa décrit dans beaucoup de journeaux comment elle et son mari avaient peur quand elle attaquet son fils. "Dieu sait qu'est-ce que se peut passer si l'otarie a attacké à sa visage ou à son cou. Mon fils avait beaucoup de chance." a dit Vanessa the Daily Mirror, ajoutant qu'elle est vraiment décevant à cause d'insuffisant aide de zoopersonnelles. L'infant a éte pris dans un hôpital à proximité à nettoyer et traiter sa blessure. Il reçu de traitment consécutif depuis il est revenu à sa maison. La titre-faisant article, 5 années après la morte d'une trainer par une orque dans Tenerife's Loro Parque Zoo, a eu l'intention de revoir les vacanceplaces implique nager avec les animaux captivés.

Çeviri: Elif Karadeniz


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png